„WYSZUKANE”

znak serii "WYSZUKANE" - pamiątki z GdańskaPrzeszukujemy i przeglądamy gigabajty plików z bibliotek cyfrowych by natknąć się w końcu na te „WYSZUKANE”. Wówczas powstaje nowy wpis lub dodajemy nowy element do kolekcji. Pomyśleliśmy jednak, że warto jest dać im drugie życie i przenieść część z nich z cyfrowych na namacalne nośniki … jak torby, podkładki, puzzle czy kubki! Powstały niezwykłe – „WYSZUKANE” pamiątki z Gdańska. Oparte na motywach graficznych zaczerpniętych tylko i wyłącznie z domeny publicznej. Nawiązują do Gdańska w różny sposób. Pokazują go lub z niego pochodzą. Ryciny Matthäusa Deischa, druki reklamowe i ogłoszenia z przedwojennych gdańskich gazet, przepiękne, kolorowe okładki folderów Polskiej Żeglugi Rzecznej „Vistula” zdobią teraz przedmioty codziennego użytku.

Wykorzystując je chcemy pokazać ogromny potencjał zasobów domeny publicznej oraz tego, że dzięki domenie publicznej możemy się rozwijać, czerpać z niej nowe pomysły i tworzyć nowe rzeczy.
Nasze pamiątki tworzą wyjątkową serię „Wyszukanych”. Uroczysta prezentacja odbędzie się podczas obchodów Dnia Domeny Publicznej – przypadających w tym roku na dzień 17. stycznia. Wszystkie pamiątki będą ogólnie dostępne od 20. stycznia 2014 roku.

W I serii „wyszukanych” pamiątek wykorzystaliśmy poniższe grafiki. Część z nich posłużyła nam już jako ilustracje lub wręcz przyczynki do wpisów np. okładki folderów Polskiej Żeglugi Rzecznej zainspirowały do napisania tekstu „Pracujesz na lądzie? Wypoczywaj na wodzie!” a ogłoszenia to elementy większej kolekcji druków reklamowych „Reklama dźwignią handlu”.

Same motywy graficzne wymagały lekkiej obróbki graficznej. Głównie z powodu nie najlepszych skanów jakie były dostępne w bibliotekach cyfrowych. Nieingerując wiele ani w treść ani w walory artystyczne do wymogów druku dostosowała je dla nas graficzka Anita Wasik. Zobaczcie jak „wyszukane” grafiki wyglądają na przykładowych przedmiotach. Zdjęcia autorstwa Anity Wasik.

Na sezon letni 2014 przygotowaliśmy II serię wyszukanych pamiątek. Do realizacji wybrane zostały, w drodze internetowego głosowania, projekty Julii Parchimowicz. Idealne na lato i wakacje. Nawiązujące do historycznych postaci związanych z Gdańskiem: Jana Heweliusza i Artura Schopenhauera a także do szeroko pojętych klimatów związanych z wypoczynkiem nad Zatoką Gdańską. Zapraszam do obejrzenia pełnej galerii i opisów.
Projekty biorące udział w głosowaniu.
Zwycięskie projekty Julii Parchimowicz

2 odpowiedzi na “„WYSZUKANE”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *