Domena Publiczna – źródło inspiracji – konkurs

PLAKAT - Motyw graficzny zaczerpnięty z domeny publicznej; opracowała graficznie Anita Wasik;

PLAKAT – Motyw graficzny zaczerpnięty z domeny publicznej; opracowała graficznie Anita Wasik;

Otwarte zasoby mają ogromny potencjał edukacyjny. Dzięki nim możemy lepiej, efektywniej się uczyć, rozwijać nasze pasje. Możliwości wykorzystania tych utworów jest mnóstwo od upieczenia ciasta wg tradycyjnego staropolskiego przepisu kulinarnego, przez ozdobienie ścian wydrukami przedwojennych grafik lub druków reklamowych po napisanie powieści opartej na wyszukanej w gazecie informacji z kroniki kryminalnej. Pole do popisu mają graficy, literaci, historycy, nauczyciele, uczniowie.
My wymyśliliśmy serię „Wyszukanych” pamiątek z Gdańska z motywami graficznymi opartymi właśnie na utworach z domeny. Wystarczyło delikatnie dostosować je do druku i uzyskaliśmy naprawdę niezwykłe rzeczy.
Chcielibyśmy, przez nasz serwis, inspirować i motywować innych do samodzielnych poszukiwań i wykorzystywania otwartych zasobów. Dlatego chcielibyśmy zaprosić do wzięcia udziału w konkursie „Domena Publiczna – źródło inspiracji”. Prosimy o nadsyłanie propozycji wpisów opartych o źródła z domeny publicznej. Może to być autorski komentarz do wycinka z gazety lub wyszukanego zdjęcia. Może to być wypracowanie, esej, wiersz lub każda inna forma literacka zainspirowana przedwojennymi doniesieniami prasy, lub innymi utworami z domeny publicznej. Może być ich każde inne literackie rozwinięcie. Liczymy na wyobraźnię i kreatywność. Spośród wszystkich nadesłanych tekstów nagrodzimy te, które uznamy za najciekawsze. Biorąc udział w konkursie zgadzacie się Państwo na jego regulamin. regulamin_konkursu_dp.pdf (1418 pobrań) Zgłoszenia proszę wysyłać na adres karina.rojek@ikm.gda.pl do 19. marca 2014 roku.
ozPolecamy również uwadze portal otwartezasoby.pl. Cały serwis poświęcony jest utworom, które każdy użytkownik Internetu może swobodnie i bezpłatnie wykorzystywać w pracy, nauce i rozwijaniu pasji. Jeśli potrzebujecie muzyki lub grafik i zależy wam na rzetelnych informacjach koniecznie skorzystajcie z tego serwisu.

The Public Domain Rewiev

The Public Domain Rewiev

Zainspirowanym domeną publiczną jest również serwis The Public Domain Review. Zajmuje się publikowaniem interesujących utworów znajdujących się w światowych zbiorach domeny publicznej. Ilość zamieszczonych tam informacji oraz przeszukiwalność strony jest imponująca i dla nas niezwykle motywująca do pracy.Rijks Museum
Godnym polecenia i naśladowania przez wszystkie instytucje typu GLAM (skrót od ang.: gallery, library, archive, museum) jest udostępnianie swoich zbiorów przez Rijks Museum. To holenderskie muzeum posiadające fantastyczne zbiory świetnie rozumie idee domeny publicznej oraz tzw. bycie openGLAM. Same dzieła sztuki – w rozumieniu materialnych rzeczy – naturalnie należą do muzeum, natomiast ich wizerunki są w większości przypadków w zasobach domeny publicznej co oznacza, że należą do nas wszystkich. Dotyczy to tak samo dzieł anonimowych malarzy jak i Rembrandta czy Van Gogha. Rijks Muzeum nie tylko udostępnia online świetnej jakości wersje swoich zbiorów ale również zachęca do ich pobierania i wykorzystywania. Można zamówić, bezpośrednio w muzeum, profesjonalny wydruk swojego ulubionego obrazu lub dowolny gadżet z jego wizerunkiem, ale można go po prostu ściągnąć na swój komputer i skorzystać wedle własnego upodobania. Zachęca do tego nawet napis, w który trzeba kliknąć by pobrać wybraną grafikę „Pobierz pracę i bądź kreatywny” /Download this work (and be creative)/! Nic dodać nic ująć.Rijks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *