Otwarte zasoby mają ogromny potencjał edukacyjny. Dzięki nim możemy lepiej, efektywniej się uczyć, rozwijać nasze pasje. Możliwości wykorzystania tych utworów jest mnóstwo od upieczenia ciasta wg tradycyjnego staropolskiego toryczne” target=”_blank”>przepisu kulinarnego, przez ozdobienie ścian wydrukami przedwojennych grafik lub druków reklamowych po napisanie powieści opartej na wyszukanej w gazecie informacji z kroniki kryminalnej. Pole do popisu mają graficy, literaci, historycy, nauczyciele, uczniowie.
My wymyśliliśmy serię „Wyszukanych” pamiątek z Gdańska z motywami graficznymi opartymi właśnie na utworach z domeny. Wystarczyło delikatnie dostosować je do druku i uzyskaliśmy naprawdę niezwykłe rzeczy.
Chcielibyśmy, przez nasz serwis, inspirować i motywować innych do samodzielnych poszukiwań i wykorzystywania otwartych zasobów. Dlatego chcielibyśmy zaprosić do wzięcia udziału w konkursie „Domena Publiczna – źródło inspiracji”. Prosimy o nadsyłanie propozycji wpisów opartych o źródła z domeny publicznej. Może to być autorski komentarz do wycinka z gazety lub wyszukanego zdjęcia. Może to być wypracowanie, esej, wiersz lub każda inna forma literacka zainspirowana przedwojennymi doniesieniami prasy, lub innymi utworami z domeny publicznej. Może być ich każde inne literackie rozwinięcie. Liczymy na wyobraźnię i kreatywność. Spośród wszystkich nadesłanych tekstów nagrodzimy te, które uznamy za najciekawsze. Biorąc udział w konkursie zgadzacie się Państwo na jego regulamin.
regulamin_konkursu_dp.pdf (406 pobrań)
Zgłoszenia proszę wysyłać na adres karina.rojek@ikm.gda.pl do 19. marca 2014 roku.
Polecamy również uwadze portal otwartezasoby.pl. Cały serwis poświęcony jest utworom, które każdy użytkownik Internetu może swobodnie i bezpłatnie wykorzystywać w pracy, nauce i rozwijaniu pasji. Jeśli potrzebujecie muzyki lub grafik i zależy wam na rzetelnych informacjach koniecznie skorzystajcie z tego serwisu.

Godnym polecenia i naśladowania przez wszystkie instytucje typu GLAM (skrót od ang.: gallery, library, archive, museum) jest udostępnianie swoich zbiorów przez Rijks Museum. To holenderskie muzeum posiadające fantastyczne zbiory świetnie rozumie idee domeny publicznej oraz tzw. bycie openGLAM. Same dzieła sztuki – w rozumieniu materialnych rzeczy – naturalnie należą do muzeum, natomiast ich wizerunki są w większości przypadków w zasobach domeny publicznej co oznacza, że należą do nas wszystkich. Dotyczy to tak samo dzieł anonimowych malarzy jak i Rembrandta czy Van Gogha. Rijks Muzeum nie tylko udostępnia online świetnej jakości wersje swoich zbiorów ale również zachęca do ich pobierania i wykorzystywania. Można zamówić, bezpośrednio w muzeum, profesjonalny wydruk swojego ulubionego obrazu lub dowolny gadżet z jego wizerunkiem, ale można go po prostu ściągnąć na swój komputer i skorzystać wedle własnego upodobania. Zachęca do tego nawet napis, w który trzeba kliknąć by pobrać wybraną grafikę „Pobierz pracę i bądź kreatywny” /Download this work (and be creative)/! Nic dodać nic ująć.
