W rocznikach pisma „Ostdeutsche Bauzeitung” obejmujÄ…cych lata 1907 – 1913, udostÄ™pnionych cyfrowo przez BibliotekÄ™ CyfrowÄ… Uniwersytetu WrocÅ‚awskiego odnalazÅ‚am wiele projektów dotyczÄ…cych gdaÅ„skiej Oliwy, których autorem jest niejaki Kurt Arnheim. Projekty obejmujÄ… głównie budynki mieszkalne – domy jedno-, dwu- i czterorodzinne, ale jest także zajazd, leÅ›niczówka, dom myÅ›liwski, szkoÅ‚a, budynki gospodarcze. SÄ… to dość tradycyjne projekty. SkoÅ›ne dachy, niska zabudowa, pruski mur, okiennice, sielskość… wszak Oliwa wówczas peÅ‚niÅ‚a rolÄ™ nadmorskiego kurortu, wraz z przyÅ‚Ä…czonym do niej w 1908 roku Jelitkowem i Przymorzem.
O samym architekcie nie udało mi się znaleźć żadnych informacji ale nie ustanę w poszukiwaniach! Ilość projektów sprawia wrażenie, że to On zaprojektował dużą część tej (obecnie) dzielnicy Gdańska.
Jego projekty zestawione obok siebie dajÄ… wrażenie dzieciÄ™cej kolorowanki. ZresztÄ… nic nie stoi na przeszkodzie, żeby poniższe grafiki w ten wÅ‚aÅ›nie sposób wykorzystać – być może po wiosennym spacerze ulicami starej Oliwy.
Temat zdecydowanie należy rozwinąć. Odszukać zrealizowane projekty. Poznać ich historię. Zobaczyć jak teraz wyglądają. Tymczasem zapraszam do obejrzenia galerii wybranych projektów.