Projekty dla gdańskiej Oliwy – architekt Kurt Arnheim.

W rocznikach pisma „Ostdeutsche Bauzeitung” obejmujących lata 1907 – 1913, udostępnionych cyfrowo przez Bibliotekę Cyfrową Uniwersytetu Wrocławskiego odnalazłam wiele projektów dotyczących gdańskiej Oliwy, których autorem jest niejaki Kurt Arnheim. Projekty obejmują głównie budynki mieszkalne – domy jedno-, dwu- i czterorodzinne, ale jest także zajazd, leśniczówka, dom myśliwski, szkoła, budynki gospodarcze. Są to dość tradycyjne projekty. Skośne dachy, niska zabudowa, pruski mur, okiennice, sielskość… wszak Oliwa wówczas pełniła rolę nadmorskiego kurortu, wraz z przyłączonym do niej w 1908 roku Jelitkowem i Przymorzem.
O samym architekcie nie udało mi się znaleźć żadnych informacji ale nie ustanę w poszukiwaniach! Ilość projektów sprawia wrażenie, że to On zaprojektował dużą część tej (obecnie) dzielnicy Gdańska.
Jego projekty zestawione obok siebie dają wrażenie dziecięcej kolorowanki. Zresztą nic nie stoi na przeszkodzie, żeby poniższe grafiki w ten właśnie sposób wykorzystać – być może po wiosennym spacerze ulicami starej Oliwy.
Temat zdecydowanie należy rozwinąć. Odszukać zrealizowane projekty. Poznać ich historię. Zobaczyć jak teraz wyglądają. Tymczasem zapraszam do obejrzenia galerii wybranych projektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *