Wyszukane Zakopane

Muzeum Tatrzańskie ma dość! … tandety i chińczyzny, kiczu i brzydoty na stoiskach z pamiątkami. Nie tak, wg muzeum, powinno się upamiętniać podhalańskie wakacje, długie jesienne weekendy na szlaku, zimowe ferie i wiosenne górskie wypady. I ogłasza konkurs na pamiątkę z Zakopanego. Na stronie muzeum dowiecie się wszystkich szczegółów. Są terminy, są nagrody, jest jury.

Czas poszukać inspiracji.

for free, gratis, darmo,

Chciałabym włączyć się w akcję po swojemu. Poniżej kilka przykładów wzorów graficznych, z których producenci podhalańskich pamiątek mogą skorzystać – BEZPŁATNIE, GRATIS. Tylko brać i korzystać. Mieć projekt za free? To już super dużo. Natomiast projektanci mogą się zainspirować, wykorzystać wzory np do kolaży lub kreatywnie je przerobić – lub uwaga – w ogóle ich nie przerabiać tylko opracować graficznie i sprzedać z zyskiem. Tak! Za pieniądze.

Na poniższych przykładach możemy wszyscy zarobić, ponieważ pochodzą z zasobów domeny publicznej – co oznacza, że należą do nas wszystkich. Ich wizerunki ma się rozumieć. Tzn do domeny publicznej należy obraz/skan pocztówki a nie z sama pocztówka. Pocztówka zostaje w muzeum/bibliotece i nikt nie ma prawa jej stamtąd zabrać. Pamiętajcie tylko o podpisaniu Władysława Skoczylasa jeśli skorzystacie z jego drzeworytu. Prawa autorskie osobiste – nie wygasają NIGDY.
Wygasły prawa autorskie majątkowe do tych obiektów, ponieważ minęło 70 lat od śmierci ich autora lub pierwszej publikacji.

Jeśli dodamy obecną retromanię – chyba trafiliśmy na żyłę złota!!

Więcej o domenie publicznej [klik]

Nie będę oryginalna. Jeśli chodzi o motywy pojadę stereotypowo

I. Janosik i zbójnicy – na koszulki

II. Mapa górskich szlaków – poduszki, szale

III. Góry – pocztówki, okładki notesów

IV. Turyści i narciarze – etui na telefony i laptopy

V. Wzory i motywy – nadruki na ubraniach .. i na wszystkim na czym można coś nadrukować

VI. Rysunki – kolorowanki

Powyższe przykłady to jedynie wyimek, procent z dostępnego materiału. Obrazów, rysuneczków, akwarel z górskimi motywami jest na pęczki.

Szukajcie m.in. w:
https://www.europeana.eu
https://polona.pl
https://gallica.bnf.fr
https://www.flickr.com/commons
https://fbc.pionier.net.pl
oraz przejrzyjcie kolekcję online Muzeum Tatrzańskiego

#tatry #góry #podhale #janosik #zakopane #wyszukane

Zainspirowani? Super.

Zobaczcie też Wyszukany Gdańsk – efekt naszego sprzeciwu na tandetę wśród pamiątek z Gdańska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *