Europejska Noc Muzeów 2019 – plakat „z odzysku”

Już trzeci rok z rzędu plakat Europejskiej Nocy Muzeów w regionie pomorskim jest przeróbką obrazu znanego malarza. W 2017 roku wykorzystaliśmy obraz Botticellego, w zeszłym 2018 roku Maneta. Pozwoliłam sobie napisać „wykorzystaliśMY” choć przecież autorką projektów jest Hanna Kmieć – ale za każdym razem ostateczny wzór wybierany jest spośród kilku różnych projektów przez instytucje kultury organizujące wydarzenia w ramach „naszej” Europejskiej Nocy Muzeów. Za pierwszym razem nowy wtedy pomysł na reUSE obrazu z domeny publicznej spodobał się organizatorom. Za drugim razem graficzka zaproponowała ten sam pomysł ale z innym obrazem z nadzieją, że i tym razem się spodoba. W tym roku z premedytacją postanowiliśmy kontynuować ten wątek. Przedstawiliśmy organizatorom ideę stworzenia serii plakatów Europejskiej Nocy Muzeów inspirowanych dziełami sztuki z domeny publicznej – dziełami nie będącymi najbardziej może znanymi obrazami ale takimi, które dzięki nam zyskają nowe życie a są tego warte i pomysł ten zyskał aprobatę!

Sandro_Botticelli - Portret damy (Portret Simonetty Vespucci jako nimfy)

Sandro_Botticelli – Portret damy (Portret Simonetty Vespucci jako nimfy) commons.wikimedia.org/wiki/File:Sandro_Botticelli

Europejska Noc Muzeów 2017 plakat, proj. Hanna Kmieć

Europejska Noc Muzeów 2017 plakat, proj. Hanna Kmieć

Eduard Manet "Chłopiec puszczający bańki"

Eduard Manet „Chłopiec puszczający bańki”

Europejska Noc Muzeów 2017 plakat, proj. Hanna Kmieć

Europejska Noc Muzeów 2017 plakat, proj. Hanna Kmieć

W 2019 Organizatorzy, niemal jednogłośnie wybrali przeróbkę obrazu Artemisii Gentileschi „Alegoria Malarstwa” 1638/39. Obraz jest autoportretem malarki. Graficzka w swojej przeróbce na potrzeby plakatu przedstawiła Artemisię ze sprejem zamiast pędzla oraz na tle rozgwieżdżonego nieba.
Delikatna zmiana, która pokazuje primo: w ten wyjątkowy wieczór wiele może was zaskoczyć oraz, secundo: zbiory domeny publicznej możemy swobodnie przerabiać i wykorzystywać wg własnych potrzeb.
Do czego szczerze wszystkich i podprogowo zachęcamy. Bawmy się.

Artemisia Gentileschi, Autoportret jako alegoria malarstwa.

Artemisia Gentileschi, Autoportret jako alegoria malarstwa.

Europejska Noc Muzeów 2019 plakat proj. Hanna Kmieć

Europejska Noc Muzeów 2019 plakat proj. Hanna Kmieć

O samej Artemisii Gentileschi napisało już wielu i wiele – nie będę silić się na kolejne streszczenie jej burzliwego życiorysu – polecam Wikipedię oraz artykuł na stronie Royal Collection Trust – które jest w posiadaniu oryginału obrazu i udostępnia go online i któremu mamy nadzieję spodoba się nasza przeróbka.

Zapraszamy do śledzenia wydarzeń związanych z tegoroczną Nocą Muzeów.
Spotkajmy się pod #NM2019

video FROMLINE STUDIO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *