Już trzeci rok z rzędu plakat Europejskiej Nocy Muzeów w regionie pomorskim jest przeróbką obrazu znanego malarza. W 2017 roku wykorzystaliśmy obraz Botticellego, w zeszłym 2018 roku Maneta. Pozwoliłam sobie napisać „wykorzystaliśMY” choć przecież autorką projektów jest Hanna Kmieć – ale za każdym razem ostateczny wzór wybierany jest spośród kilku różnych projektów przez instytucje kultury organizujące wydarzenia w ramach „naszej” Europejskiej Nocy Muzeów. Za pierwszym razem nowy wtedy pomysł na reUSE obrazu z domeny publicznej spodobał się organizatorom. Za drugim razem graficzka zaproponowała ten sam pomysł ale z innym obrazem z nadzieją, że i tym razem się spodoba. W tym roku z premedytacją postanowiliśmy kontynuować ten wątek. Przedstawiliśmy organizatorom ideę stworzenia serii plakatów Europejskiej Nocy Muzeów inspirowanych dziełami sztuki z domeny publicznej – dziełami nie będącymi najbardziej może znanymi obrazami ale takimi, które dzięki nam zyskają nowe życie a są tego warte i pomysł ten zyskał aprobatę!
W 2019 Organizatorzy, niemal jednogłośnie wybrali przeróbkę obrazu Artemisii Gentileschi „Alegoria Malarstwa” 1638/39. Obraz jest autoportretem malarki. Graficzka w swojej przeróbce na potrzeby plakatu przedstawiła Artemisię ze sprejem zamiast pędzla oraz na tle rozgwieżdżonego nieba.
Delikatna zmiana, która pokazuje primo: w ten wyjątkowy wieczór wiele może was zaskoczyć oraz, secundo: zbiory domeny publicznej możemy swobodnie przerabiać i wykorzystywać wg własnych potrzeb.
Do czego szczerze wszystkich i podprogowo zachęcamy. Bawmy się.
O samej Artemisii Gentileschi napisało już wielu i wiele – nie będę silić się na kolejne streszczenie jej burzliwego życiorysu – polecam Wikipedię oraz artykuł na stronie Royal Collection Trust – które jest w posiadaniu oryginału obrazu i udostępnia go online i któremu mamy nadzieję spodoba się nasza przeróbka.
Zapraszamy do śledzenia wydarzeń związanych z tegoroczną Nocą Muzeów.
Spotkajmy się pod #NM2019