Europejska Noc Muzeów 2020_plakat inspirowany

W tym roku 15. edycja Europejskiej Nocy Muzeów w regionie pomorskim (ale i w wielu regionach świata) odbyła się on-line.
Nie planowaliśmy tego, zmusiła nas do tego pandemia COVID-19.
Pracę na tegorocznym wydarzeniem rozpoczęliśmy wczesną wiosną. Zdążyliśmy nawet przygotować podstawy identyfikacji wizualnej: oficjalny plakat i grafiki do internetu. Na ich bazie miał docelowo powstać jeszcze folder informacyjno-promocyjny.

Europejska Noc Muzeów 2020_plakat.

Europejska Noc Muzeów 2020_plakat, proj Joanna Michniewska Fromline Studio.

Ponownie postanowiliśmy wykorzystać pomysł na reUSE domeny publicznej. Tym samym czwarty rok z rzędu możemy pochwalić się plakatem, który bazując na zbiorach cyfrowych domeny publicznej, jednocześnie popularyzuje ją. Zaprosiliśmy do współpracy Joannę Michniewską, założycielkę studia graficznego Fromline Studio, która chętnie zgodziła się na taką koncepcję plakatu.
Powstał projekt z gatunku kolażu – istna zagadka dla miłośników historii sztuki. Rozłóżmy go na części pierwsze a dowiemy się, że każdy element pochodzi z innego obrazu, innego okresu, od innego autora. Wspólnym mianownikiem jest przynależność do domeny publicznej oraz dostępność w internecie w odpowiednio dobrej jakości, umożliwiającej również wielkoformatowy druk.
Na początek postać mężczyzny w czarnym nakryciu głowy, który, choć nie jest na pierwszym planie, przyciąga nasz wzrok. To Jacob Cornelisz. Jego portret pochodzi z pracowni artysty z przełomu XIV/XV wieku. Obraz należy do zbiorów Rijskmuseum, które oferuje nam także wspaniale zdigitalizowaną wersję w swojej kolekcji online.

Portret van Jacob Cornelisz van Oostsanen, Jacob Cornelisz. van Oostsanen (atelier van), ca. 1533; www.rijksmuseum.nl

Przed nim, widzimy, zwróconą w prawo, kobietę. Młoda blondynka o smutnym wyrazie twarzy. To Elżbieta Bellinghausen, sportretowana przez Bartholomausa Bruyn. Obraz pochodzi z lat 1538-39. To także obraz z kolekcji Rijskmuseum.

Portret van Elisabeth Bellinghausen (1493-1555), Bartholomäus Bruyn (I), 1538 – 1539, www.rijksmuseum.nl

Zza prawego ramienia Elżbiety wygląda nieśmiało Emma Homan – dwulatka, którą namalował John Bradley w 1844 roku. Obraz Bradley’a pochodzi z kolekcji MET Museum.

Emma Homan, John Bradley, 1844; www.metmuseum.org

Z kolei za lewym ramieniem, widzimy starszego mężczyznę w czerwonym nakryciu głowy. Ma charakterystyczny spiczasty nos a mocno nasunięty kapelusz zagina mu ucho. To Giuliano lub Francesco Giamberti da Sangallo, których wspólny portret namalował Pietro di Cosimo (1482-85). Oryginał można zobaczyć w Rijskmuseum, wersję cyfrową w swoim komputerze na stronie museum.

Portret van Giuliano en Francesco Giamberti da Sangallo, Piero di Cosimo, 1482 – 1485; www.rijksmuseum.nl

Lewy, górny róg plakatu zajmuje tajemniczy rycerz w pełnej zbroi i z fantastycznym pióropuszem na hełmie. Patrzy w dół. Trochę jakby zdziwiony swoją obecnością w tym przypadkowym towarzystwie. Rycerza możemy znaleźć na obrazie anonimowego malarza pt. „Spotkanie Abrahama z Melchezidekiem” z pocz. XVI.

Spotkanie Abrahama z Melchizedekiem, anonim, c. 1510 – c. 1520; www.rijksmuseum.nl

Pozostał jeszcze jeden element – nietoperz, który wystawia główkę z literki „Ó”. W pierwszej chwili go nie dostrzegamy. Blondynka trzyma go przed sobą niczym swoje zwierzątko. Pojawił się wśród tych wytwornych postaci aby symbolizować noc. Autorka plakatu wypatrzyła go na XIX wiecznej rycinie dostępnej w serwisie www.rawpixel.pl.

Collection of various Bats from A history of the earth and animated nature (1820) by Oliver Goldsmith (1730-1774). Digitally enhanced from our own original edition. www.rawpixel.com/image/411945/free-illustration-image-bat-oliver-goldsmith-goldsmith-oliver

Żałujemy tylko, że nasz tegoroczny plakat nie mógł zostać wydrukowany i nie zdobił miasta zapowiadając wydarzenie. Byłby dużą ozdobą.

o plakatach z lat poprzednich i ich wyszukanych historiach przeczytajcie tutaj:

http://szukamy.org/europejska-noc-muzeow-2019-plakat-z-odzysku/
http://szukamy.org/historia-plakatu_-europejska-noc-muzeow/
http://szukamy.org/wywiad-z-autorka-plakatu-nocy-muzeow/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *