Na początek kilka faktów rodem z Wikipedii, które zwyczajnie wypada podać. Zatem: Artur Schopenhauer urodził się w Gdańsku 22. lutego 1788 roku w domu przy ul. Św. Ducha 47 (stary numer 114) jako syn zamożnego kupca Heinricha Florisa i literatki Johanny z domu Trosiener. W 1793 roku rodzina Schopenhauerów wyemigrowała do Hamburga. Początkowo Artur przygotowywał się z woli ojca do zawodu kupieckiego. Ojciec sprowadzał do domu prywatnych nauczycieli, dbając o rozwój intelektualny swego syna. Po śmierci ojca przeniósł się z matką do Weimaru, gdzie przygotowywał się do studiów uniwersyteckich, tam też zetknął się z Wielandem, Friedrichem Majerem i Goethem, który skłonił go do badań nad barwami („Über das Sehen und die Farben”, 1816).
Schopenhauer zaczął studiować w Getyndze (1809-1813). Uzyskał na tej uczelni stopień doktora. Habilitował się w roku 1813, na podstawie rozprawy pod tytułem „Über die vierfache Wurzel des Satzes vom zureichenden Grund” (tłum. polskie: „O poczwórnym źródle zasady racji dostatecznej”).
Kontynuował naukę w Berlinie i Jenie oraz prowadził życie „bon-vivanta” sporo podróżując po Europie. W Dreźnie w latach (1814—1818) ukończył swoje dzieło podstawowe „Die Welt als Wille und Vorstellung” (1819) (tłum. „Świat jako wola i wyobrażenie” – 1819). W 1820 roku zaproponowano mu stanowisko privatdozenta na uniwersytecie w Berlinie.
Jego pobyt w Berlinie skończył się jednak porażką, na skutek bojkotu jego wykładów przez zwolenników Hegla, który w tym samym czasie zdobywał coraz większą popularność. Zamieszkał we Frankfurcie nad Menem w roku 1831, uciekając przed panującą epidemią cholery i spędził tam resztę życia mieszkając w majątku odziedziczonym po ojcu.
Zmarł 22. września 1860 roku. Odnotowała to ówczesna prasa. Z odpowiednim kilkudniowym opóźnieniem stosownym do techniki i możliwości komunikacyjnych dziewiętnastego wieku. Dziennikarze wspominali gdańskie pochodzenie oraz przywołali dorobek naukowy wymieniając najważniejsze dzieła. Zobaczcie wybrane wycinki z gazet. Pod nimi podaję linki do całych numerów. Można obejrzeć czym wtedy interesował się świat. Jak kształtowały się ceny na giełdach, co grano w teatrach i o czym mówiono w polityce.
Zobaczcie notkę z dziennika „Pommersche Zeitung” z dnia 26. września 1860 roku informującą o zapisie w testamencie sporządzonym przez Artura Schopenhauera, który przekazał znaczną część swoich środków inwalidom wojennym a część swojemu … pudlowi.