Od mola do mola – gdańskie kąpieliska

Gdańskie kąpieliska.

Gdańskie kąpieliska.

Tłumy turystów latem ściągają do Gdańska. Przyjeżdżają zwykle dla historii – tej bardzo odległej i tej całkiem współczesnej, zabytków – mniej lub bardziej oryginalnych i Jarmarku (hehe) … jednak kiedy żar leje się z nieba a miejskie mury nagrzewają się do granic możliwości to ci sami turyści za nic mają historię, zabytki, wszelką wiedzę i poznawanie świata i zwyczajnie uciekają nad morze. Ta prawidłowość jest znana od stuleci! Już przedwojenne przewodniki po Gdańsku i okolicach oprócz wartych zwiedzenia miejsc polecały również gdańskie kąpieliska a w nich pomosty, hale plażowe, tenisowe korty, restauracje itp. Świetnie wyposażone, skomunikowane i co najważniejsze blisko miasta. Wszystko jak dziś oprócz jednego … Przed wojną między wszystkimi gdańskimi kąpieliskami kursowały statki – parowce linii Weichsel A.G. a przewodniki turystyczne informowały o odległościach nie tylko w minutach jazdy tramwajem czy pieszo ale również w żeglugi statkiem. Gdańsk zaprasza na swoje kąpieliska!

Firma Weichsel A.G. zamieszczała swoje rozkłady jazdy w dziennikach np. Danziger Zeitung i przewodnikach turystycznych. Wyjaśnię tylko niemieckie nazwy, które mogą być niezrozumiałe: Hela – Hel, Zoppot – Sopot, Brösen – Brzeźno, Glettkau – Jelitkowo, Nickelswalde – Mikoszewo, Bohnsack – Sobieszewo, Heubude – Stogi.

Jak widać rejsy odbywały się regularnie, często i sięgały nawet Ostaszewa i Mikoszewa. Firma Weichsel A.G. oferowała rejsy na trasie Gdańsk – Stogi – Płonia/Plehnendorf – Sobieszewo – Ostaszewo/Schöneberg. Kursy obsługiwały parostatki „Paul Beneke” i „Zoppot” na 200 miejsc. Na pokładzie znajdowała się restauracja i kawiarnia.

Skoro jesteśmy w klimacie lat trzydziestych XX wieku to polecam udostępniony przez Polonę miesięcznik „Przegląd Mody” a w nim piękne kolorowe ilustracje i opisy krojów właśnie z lat 30. XXw.

Na zachętę kilka wybranych ilustracji obowiązujących mód na plażach i popołudniowych coctailach w latach 30′ XX wieku:

Gdańsk i kąpieliska = wakacje. Takie skojarzenia przyczyniły się do powstania kilku wzorów „wyszukanych” pamiątek. Powstały plażowe torby, notesy do zapisywania wakacyjnych przygód i pocztówki. Wykorzystaliśmy pocztówki z lat 30′ XX wieku. Wzory opracowała dla nas Julia Parchimowicz. Pamiątki do kupienia w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku oraz dobrych sklepach z pamiątkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *