Święta Wielkiejnocy – obrzędy, zwyczaje, tradycje

jajkaTrwa Wielki Tydzień poprzedzający tegoroczną Wielkanoc w kościele katolickim. Warto poczytać o korzeniach i źródłach tych świąt – związanych z pogańskimi jeszcze obrzędami święta zmarłych i powitania wiosny. Rytuały przejścia w nowy okres w roku są przecież jasne również w tradycji katolickiej.

W udostępnianych cyfrowo zasobach odnajdziemy wiele artykułów związanych z Wielkanocą. Z jednej strony są to dla nas ważne źródła wiedzy na temat samych świąt ale warto spojrzeć na te teksty również w kontekście stosunku do świąt jaki wówczas obowiązywał. Jak ludzie zapatrywali się na kultywowanie tradycji jak pielęgnowano obrzędowość ludową i jak przekładano ją na miejskie życie. Przepisy kulinarne w przedwojennych periodykach to niewyczerpane źródło „wyszukanych” inspiracji.

wielkanoc

Artykuł „Obrzędowość ludowa świąt Wielkiejnocy” jaki możemy przeczytać w czasopiśmie „Tęcza” z 1929 roku bardzo fajnie i przystępnie odnosi się do powiązań Wielkiejnocy z pogańskimi obrzędami Słowian, Polan czy Greków i Rzymian. Święto ognia, polewanie się wodą jako znak oczyszczania, święcone jako pozostałość po wspólnym biesiadowaniu czy święcenie palm jako powitanie wiosny.
wlknoc14

Obrzędy zawsze były ważne, porządkowały codzienność dawały poczucie przynależności do wspólnoty. Dziś często ograniczamy się do minimum a może właśnie staramy się skupić na tym co najważniejsze – byciu razem, spędzaniu wspólnie czasu, zamiast uganiać się za jedynym słusznym twarogiem na sernik. Tak czy inaczej każde tradycyjne święta to z pewnością okazja do zatrzymania się, refleksji, czas na wspominanie – czasów, ludzi, historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *