Otwarte Zabytki

Otwartość w kulturze ma wiele twarzy. Możliwość swobodnego wykorzystania gwarantuje rozwój wiedzy i pasji. Świetnym tego przykładem są Otwarte Zabytki – projekt Centrum Cyfrowego Projekt: Polska ułatwiający dostęp do wiedzy o polskich zabytkach i angażujący do działań na rzecz ich ochrony.

Tak okoliczności powstania serwisu opisują jego twórcy.

Projekt rozpoczął się latem 2012, tzw. Społecznym Czynem Cyfrowym – obywatelską akcją czyszczenia danych pochodzących z Rejestru Zabytków. Zaprojektowano na jej potrzeby i udostępniono online narzędzie, dzięki któremu internauci sprawdzali i uzupełniali podstawowe informacje o zabytkach: nazwę, adres, datę powstania i współrzędne GPS. W akcji wzięło udział ponad 7 tysięcy osób. Informacje o zabytkach edytowano ponad 10 tys. razy. Sukces akcji zmotywował twórców do rozwijania projektu. Uwzględniono sugestie użytkowników i rozbudowano narzędzie służące do uzupełniania danych o kolejne funkcjonalności (m.in. opis, tagi, fotografie, wydarzenia historyczne) – powstał otwarto-zabytkowy serwis internetowy. Umożliwia on swobodne edytowanie katalogu oraz wykorzystanie aplikacji służących m.in. do monitorowania i alarmowania o stanie zabytków, do tworzenia mapy zabytków oraz dodawania nowych obiektów do wspólnego katalogu.

Każdy może uzupełniać dane w serwisie. Edytowanie informacji i dodawanie nowych jest proste a cały serwis intuicyjny. W razie czego można skorzystać z krótkiej instrukcji:

Twórcy serwisu nieustannie zachęcają do współtworzenia bazy danych, dodawania nowych informacji i uzupełniania istniejących. W ramach programu pn. „Wizja Lokalna” również i nasze wyszukane materiały wzbogaciły zasoby tego serwisu! I tak np informacje o gdańskim Żurawiu – jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta – zostały rozszerzone o następujące grafiki

a podstrona o Ratuszu Głównego Miasta zyskała oryginalne ryciny z XIX wieku, które świetnie uzupełniają współczesne zdjęcia.

Ratusz, ul. Długi Targ, Gdańsk, 1874 rok. polona.pl/item/24956437/0

Ratusz, ul. Długi Targ, Gdańsk, 1874 rok. polona.pl/item/24956437/0

Rudolph T. Kuhn - Das Rathhaus, 1894 http://polona.pl/item/291479/5/

Rudolph T. Kuhn – Das Rathhaus, 1894
http://polona.pl/item/291479/5/

Wiele z dodanych przez nas materiałów jest aktualnie jedynymi ilustracjami zabytków. Tak jest w przypadku chociażby Bramy Mariackiej
Maryańska brama wraz z Obserwatoryum astronomicznem, 1874 http://polona.pl/item/24956439/0/

Maryańska brama wraz z Obserwatoryum astronomicznem, 1874
http://polona.pl/item/24956439/0/

Planujemy kontynuację współpracy. Będziemy dzielić się tym, co uda nam się znaleźć i gorąco zachęcamy do przyłączenia się i rozpoczęcie swojej przygody każdego kto interesuje się historią, historią sztuki, lokalnymi społecznościami, kto chce pielęgnować więzi z najbliższymi lub ukochanymi miejscami w Polsce, do których wraca w swoich podróżach.
Otwarte Zabytki to też możliwość twórczych działań z młodzieżą. Uzupełnianie danych o zabytkach to pomysł na lekcje lokalnej historii, dziejów miasta i budowę więzi z miejscem zamieszkania. Serwis wychodząc na przeciw oferuje gotowe scenariusze zajęć.

Podsumowując połknęliśmy bakcyla!!. Satysfakcja ze świadomości przyczynienia się do rozbudowy Rejestru Zabytków – BEZCENNA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *