Otwartość w kulturze ma wiele twarzy. Możliwość swobodnego wykorzystania gwarantuje rozwój wiedzy i pasji. Świetnym tego przykładem są Otwarte Zabytki – projekt Centrum Cyfrowego Projekt: Polska ułatwiający dostęp do wiedzy o polskich zabytkach i angażujący do działań na rzecz ich ochrony.
Tak okoliczności powstania serwisu opisują jego twórcy.
Projekt rozpoczął się latem 2012, tzw. Społecznym Czynem Cyfrowym – obywatelską akcją czyszczenia danych pochodzących z Rejestru Zabytków. Zaprojektowano na jej potrzeby i udostępniono online narzędzie, dzięki któremu internauci sprawdzali i uzupełniali podstawowe informacje o zabytkach: nazwę, adres, datę powstania i współrzędne GPS. W akcji wzięło udział ponad 7 tysięcy osób. Informacje o zabytkach edytowano ponad 10 tys. razy. Sukces akcji zmotywował twórców do rozwijania projektu. Uwzględniono sugestie użytkowników i rozbudowano narzędzie służące do uzupełniania danych o kolejne funkcjonalności (m.in. opis, tagi, fotografie, wydarzenia historyczne) – powstał otwarto-zabytkowy serwis internetowy. Umożliwia on swobodne edytowanie katalogu oraz wykorzystanie aplikacji służących m.in. do monitorowania i alarmowania o stanie zabytków, do tworzenia mapy zabytków oraz dodawania nowych obiektów do wspólnego katalogu.
Każdy może uzupełniać dane w serwisie. Edytowanie informacji i dodawanie nowych jest proste a cały serwis intuicyjny. W razie czego można skorzystać z krótkiej instrukcji:
Twórcy serwisu nieustannie zachęcają do współtworzenia bazy danych, dodawania nowych informacji i uzupełniania istniejących. W ramach programu pn. „Wizja Lokalna” również i nasze wyszukane materiały wzbogaciły zasoby tego serwisu! I tak np informacje o gdańskim Żurawiu – jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta – zostały rozszerzone o następujące grafiki

Przystań, 1874
http://polona.pl/item/24956441/0/

Długie Pobrzeże http://polona.pl/item/1326580/11/
Ratusz, ul. Długi Targ, Gdańsk, 1874 rok. polona.pl/item/24956437/0