Nosferatu, Dr. Jekyll i Mr. Hyde – już są w domenie publicznej

Dr_Jekyll_and_Mr_Hyde_poster_edit1Dzień strachów, duchów, wampirów i czarownic. Halloween – w Stanach Zjednoczonych święto drugie po Bożym Narodzeniu pod względem popularności. U nas coraz popularniejsze. Już chyba każdy wie, że powinien mieć przygotowane słodycze na 31. października, bo niechybnie zapukają małe duszki i wróżki, choć zdarzą się pewnie supermeni, batmani i księżniczki. Kiedy już przejdą wszystkie małe pielgrzymki i uda nam się cukierkami wymigać od psikusa, będziemy mogli obejrzeć halloween’owy horror. Traktując go jako główny punkt wieczoru lub jako wstęp przed Halloween-Party. Jesteśmy specyficznym miejscem w sieci, nie znajdziecie u nas nowości, za to klasykę w najlepszym wydaniu! Zasoby domeny publicznej to nie tylko książki i gazety to także filmy, które każdy może ściągnąć, obejrzeć, pokazać komu chce i przerobić na własny użytek. Wybrałam dwa – filmy grozy a jakże.
Nosferatu (niem. Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) – niemiecki film grozy z roku 1922 w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnaua. Produkcja: Jofa-Atelier Berlin-Johannisthal. Występują: Max Schreck, Gustav Von Wangenheim, Greta Schröder. Jeden z najważniejszych filmów niemieckiego ekspresjonizmu i jeden z pierwszych horrorów w historii kina. Premiera odbyła się 4. marca 1922 roku. Film wzorowany na fabule książki „Dracula” autorstwa Brama Stokera. Wzorowany tak bardzo, że wdowa po Stokerze wytoczyła Murnau’owi proces o nielegalne wykorzystanie powieści męża. Proces wygrała. Wyrokiem sądu należało zniszczyć kopie filmu. Udało się jednak szczęśliwie kilka ocalić. Rolę tytułowego Nosferatu odtwarzał Max Schreck, aktor którego nazwisko stało się w Niemczech synonimem zła. Niektórzy wierzyli nawet, iż jest prawdziwym wampirem. Popularny bohater bajki dla dzieci – Szrek – nie bez powodu tak właśnie został nazwany, jak sądzę. Przy filmie pracował również Albin Grau – niemiecki artysta – malarz, grafik. To on jest autorem plakatów promujących film.

Drugi film to „Dr. Jekyll and Mr. Hyde” w reż. Johna S. Robertsona. Produkcja: Famous Players-Lasky Corporation. Występują: John Barrymore, Charles Lane, Brandon Hurst. Ekranizacja noweli Roberta Stevensona. Doktor Jekyll odkrywa podczas badań naukowych eliksir, który wyzwala w człowieku jego złą osobowość, jego „drugie ja”. Zafascynowany odkryciem naukowiec wkrótce traci kontrolę nad swoim życiem. Tytuł filmu szybko został zaadaptowany jako powiedzenie w języku potocznym. Określa się tak zmienność nastrojów, podwójne życie. Premiera filmu odbyła się 18. marca 1920 roku.

Nie samą kulturą człowiek żyje. Jeśli czytając zgłodnieliście a chcielibyście pozostać w klimacie Halloween’owym zaplanujcie może jakąś krwistą przekąskę albo drinka.

3 odpowiedzi na “Nosferatu, Dr. Jekyll i Mr. Hyde – już są w domenie publicznej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *