Jacob Bates był osiemnastowiecznym, angielskim woltyżerem. Nie on jeden … ale on stał się sławny. Występował nie tylko w Europie, głównie w Niemczech, ale także m.in. w Rosji (1764-65) i Ameryce (1772-73).
Co go wyróżniało? Jako pierwszy, zamienił swoje występy w artystyczne pokazy. Stworzył własną rozpoznawalną markę i … osiągnął sukces. Rywale Bates’a, Price, Johnson, Balp, Coningham, Faulkes, i “Stary” Sampson tworzyli po prostu stałe punkty programów angielskich przyjęć.
Bates (jak się uważa) nigdy nie występował w Anglii. Cieszył się ogromną popularnością na kontynencie i wybrał Niemcy jako miejsce zamieszkania. (źródło: www.grosvenorprints.com)
Poniższy portret pochodzi z Norymbergi z roku 1766 a wykonał go G.P. Nusbeigel. Grafika przedstawia Jacoba Bates’a (w prawym dolnym rogu ) na tle zmultiplikowanych postaci samego siebie, wykonującego najróżniejsze akrobacje ze swojego repertuaru.
W zbiorach Biblioteki Gdańskiej PAN znajduje się akwaforta (2 egz.) wykonana przez gdańskiego artystę Matthiasa Deischa (1724-1789) na podstawie rysunku Friedricha Antona Augusta Lohrmanna (1735-1800). [„Deisch sculp. et excud. Gedani” „Lohrmann del.” D. sculpsit = 'wyrzeźbił’, czyli rytował płytę akwafortową, L. delineavit = rysował.] Również przedstawia Jacoba Bates’a. Także w towarzystwie kilku popisowych numerów. Jest jednak dodatkowo ręcznie malowana .. stąd różnice w odcieniach.
Jacob Bates (857 pobrań)
GIF znajdzie się w zbiorze serwisu PANkreator – przygotowywanego przez PAN Bibliotekę Gdańską oraz Instytut Kultury Miejskiej. Premiera strony w połowie listopada 2017 roku. GIF można swobodnie wykorzystywać – w komentarzach do postów, do zilustrowania własnych treści..
@PAN_Kreator uwielbia wtrącać się w dyskusje…
Polecamy profile:
www.facebook.com/pankreatorbot
twitter.com/PAN_Kreator