Don Giovanni, pełny tytuł: Il dissoluto punito ossia il Don Giovanni (Rozpustnik ukarany, czyli Don Giovanni) – opera w dwóch aktach, skomponowana przez Wolfganga A. Mozarta z librettem Lorenzo Da Ponte na podstawie sztuki Moliera Don Juan. Premiera odbyła się 29 października 1787 w Pradze, natomiast premiera zmienionej nieco przez Mozarta wersji miała miejsce w Wiedniu 7 maja 1788. Opera należy do gatunku dramma giocoso, czyli dramatu zawierającego elementy komiczne i nadnaturalne. Sam Mozart określił ją w manuskrypcie słowami opera buffa.
To wiedzą wszyscy – bo to jest z Wikipedii.
Ale w przepastnych zasobach internetowych można znaleźć i dowiedzieć się wiele więcej.
Don Giovanni na backstage’u!

Willa Bertramka w Pradze, od 1784 letnia rezydencja czeskiego śpiewaka Josepha Duschka. To w niej W.A. Mozart ukończył w 1787 operę „Don Giovanni”. Rysunek autor: Hugo Charlemont 1896 rok. www.bildarchivaustria.at
Powyżej willa Bertramka w czeskiej Pradze, w której to gościnnych progach, a właściwie dzięki gościnności właściciela – czeskiego śpiewaka Josepha Duschka, Mozart ukończył swoje dzieło. To właśnie tam powstawały genialne kompozycje, które złożyły się na operę „Don Giovanni”.
Będąc w okolicy koniecznie zobaczcie. Teraz jest tam muzeum Mozarta.
W tejże właśnie willi siedział Mozart i pisał. Pisał i pisał i kreślił – kreski, kropki, klucze, linie, nuty… Nie uważacie, że rękopisy muzyczne to czarna magia. Dla mnie wyjątkowy przykład geniuszu, który dla zwykłego człowieka pozostaje zbiorem dziwnych znaków zapisanych w szale twórczym. Wydaje się nieprawdopodobne, żeby te kreski i kropki można było przełożyć na cokolwiek – a jednak ….
Pełen rękopis Mozarta do opery „Don Giovanni” możecie obejrzeć dzięki francuskiej bibliotece Gallica.

Wolfgang Amadeusz Mozart, Don Juan, rękopis, uwertura, 1787-88, gallica.bnf.fr

Wolfgang Amadeusz Mozart, rękopis, Don Giovanni, scena 1, 1787-88; gallica.bnf.fr
Opera to widowisko – połączenie sztuk: muzyki, tekstu, teatru, kostiumów, scenografii.
Jak wyglądał XIX wieczny Don Juan:

Auguste Garneray, kostium Don Juana, 1824, rysunek, gallica.bnf.fr

Louis Maleuvre, Don Juan, projekt kostiumu, 1834 gallica.bnf.fr

Jean-Baptiste Faure jako „Don Juan” de Mozart / E.R., 1866, gallica.bnf.fr
Gdybyście zapałali chęcią obejrzenia „Don Giovanniego” – zapraszam na Targ Węglowy w Gdańsku, wieczorem 21. lipca 2018 roku w ramach dorocznej Opery na Targu Węglowym, Instytut Kultury Miejskiej pokaże na olbrzymim ekranie właśnię tę operę (wykonanie z 2011 roku z Teatro la Fenice) a pokaz poprzedzi komentarz Jerzego Snakowskiego.
p.s. pamiętajcie, że wszystko z domeny publicznej możecie swobodnie przerabiać!! (np dzięki niezastąpionej canva.com
wszystkiego wyszukanego.