Chodź, pokażę Ci sztuczkę!

Jacob Bates – słynny angielski ujeżdżacz koni żył w XVIII wieku. Był Anglikiem, ale ostatecznie osiadł w Niemczech. Jego temperament i nieprawdopodobne umiejętności jeździeckie skłaniały go do licznych podróży po świecie.

Jacob Bates, Friedricha Antona Augusta Lohrmanna (1735-1800), rysunek, ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej

Jacob Bates, Friedricha Antona Augusta Lohrmanna (1735-1800), rysunek, ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej

I tak w 1764 roku prezentował swoje popisy w Warszawie, w 1765 r. był w Rosji, a w latach 1772-73 odbył podróż do Ameryki. Wcześniej, w kwietniu 1765 r. zawitał do Gdańska. Występy woltyżera anonsowały gdańskie gazety. Pierwszy popis odbył się 23. kwietnia w ogrodzie strzelniczym przy Bramie Wyżynnej. Umiejętności akrobatycznej jazdy Batesa na dwóch i trzech koniach zostały ukazane na grafice wykonanej w Gdańsku przez rytownika Matthiasa Deischa (1724-89), zaintrygowanego osobowością jeźdźca i jego niecodziennym zajęciem. Za wzór do grafiki posłużył rysunek współpracownika Deischa, Friedricha Antona Augusta Lohrmanna (1735-1800). Rycina ta ukazała się 1 czerwca 1765 r. i kosztowała 18 groszy. W zbiorach Biblioteki Gdańskiej znajdują się dwa egzemplarze – dodatkowo ręcznie malowane.

Rysunek Lohrmana jest fantastyczny. Oddaje w pełni mistrzostwa Batesa. A my możemy jeszcze dodatkowo się nim zainspirować … a gdyby tak ożywić tę scenkę?

gif by Joanna Michniewska; oryg. rycina Mathias Deisch, "Jacob Bates", XVIII wiek; ze zbiorów PAN BG;

gif by Joanna Michniewska; oryg. rycina Mathias Deisch, „Jacob Bates”, XVIII wiek; ze zbiorów PAN BG;

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *