Wyszukany remiks

Zbliża się Nowy Rok – 2016! Dla wielu to czas postanowień, podsumowania, rozliczania. Dla nas to – nowe utwory, które zasilą zbiór domeny publicznej. Utwory będące twórczością osób zmarłych w 1945 roku. Są wśród nich m.in. Wanda Zembrzuska (1889-1945), działaczka Związku Pracy Obywatelskiej Kobiet, dziennikarka i reportażystka; Wincenty Witos (ur. 1874), działacz ruchu ludowego, trzykrotny premier odrodzonej RP; Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, poetka i dramatopisarka (1891); Tadeusz Stanisław Wilkosz (1892) – autor witraży; César Álvarez Dumont (1866), hiszpanski malarz i ilustrator; Béla Bartók (1881), węgierski kompozytor i badacz muzyki; Wacław Bębnowski (1865), rzeźbiarz; Teresa Bogusławska (1929), polska poetka, konspirantka, uczestniczka powstania warszawskiego; Josef Čapek (1887), czeski malarz, pisarz i poeta; Emily Carr (1871), kanadyjska podróżniczka i malarka; Stanisław Ciesielczuk, poeta (1906) czy Tytus Czyżewski (1880-1945), malarz, poeta i krytyk.

Pełną listę publikuje Koalicja Otwartej Edukacji.

Istnienie domeny publicznej umożliwia nieograniczony dostęp do nauki, edukacji i kultury a tym samym gwarantuje twórczą krytykę, nieustanny dialog w perspektywie kolejnych pokoleń. Jest to szczególnie ważne w obecnych czasach, dla których podstawą jest upowszechnianie i nabywanie informacji, innowacyjność oraz rozwijanie kompetencji kulturowych.

http://polona.pl/item/9886839/0/

http://polona.pl/item/9886839/0/

Medialab Gdańsk w ramach obchodów Dnia Domeny Publicznej ogłasza akcję pn. #wyszukanyremiks. Zaprosiliśmy do udziału instytucje kultury i organizacje zajmujące się i zainteresowane popularyzowaniem domeny publicznej oraz twórców korzystających z niej w swoich pracach. Zadeklarowali się m.in. Katowice – Miasto Ogrodów, Brama Grodzka – Lublin, Centrum Hewelianum – Gdańsk. Ale zapraszamy wszystkich zainteresowanych, również osoby prywatne, zapraszamy – można dołączyć w każdej chwili! A dla zadeklarowanych i aktywnych uczestników mamy niespodziankę! od firmy Cottonbee.pl

Uczestnicy akcji będą publikować na swoich stronach internetowych, kanałach w mediach społecznościowych przeróbki wybranych utworów. Publikacje będą opatrzone wspólnym znacznikiem #wyszukanyremiks. Pod koniec miesiąca zbierzemy wszystkie prace w jednej galerii aby zrelacjonować przebieg akcji.

Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy chcą się pobawić i nie obce są im takie programy jak Paint, Canva lub np urządzenia typu ołówek i mazak. Udział w konkursie równoznaczny jest z zapoznaniem się z Regulamin-IKM.doc (1054 pobrania)

Gazeta Gdańska, 1935 rok, pbc.gda.pl/dlibra/publication?id=19729&tab=3 Gazeta Gdańska, 1935 rok, pbc.gda.pl/dlibra/publication?id=19729&tab=3
zgłoszenia: karina.rojek@ikm.gda.pl

Liczymy na poczucie humoru i dobrą zabawę – wszak to karnawał!

Dobrym przykładem kultury remiksu i pozytywnego wykorzystywania domeny publicznej są mnożące się (głównie) w sieci utwory artystów bazujących na tych utworach i nadających im nowe życie, jednocześnie przypominając twórczość malarzy, grafików i in. Oto przygotowany specjalnie dla nas gif od Kiszkiloszki będący przeróbką przedwojennej pocztówki świątecznej.
kiszkiloszki_wyszukane

Przeróbkami przedwojennych pocztówek zajął się również m.in. Maciej Bohdanowicz. Jego Imitacje Prawdy możecie zobaczyć na blogu POLONY.

http://blog.polona.pl/2015/12/imitacja-prawdy-prawda/

http://blog.polona.pl/2015/12/imitacja-prawdy-prawda/

W samodzielnym wyszukiwaniu pomoże wam przygotowana podręczna Instrukcja-wyszukiwania.docx (1081 pobrań)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *