Święta Wielkiejnocy w tym roku wybitnie połączyły się z początkiem wiosny. Chcemy już tylko słońca, ciepła, zielonych liści i śpiewających ptaków.
Czujecie magię świąt? … nie wykręcajcie się przygotowaniami – nie musicie wszak ubijać masła ani nawet rozpalać i trzymać ciepłego przez kilkanaście godzin pieca, żeby baby drożdżowe wam nie poopadały …
Czy jest zatem możliwe aby przygotować tradycyjną babkę w zupełnie zwyczajnym piekarniku? Pewnie! Kulinarne Rekonstrukcje Historyczne nie są nam obce. Udowadnialiśmy już, nawet na żywo, że przepisy kulinarne z dawnych ksiąg kucharskich są nadal aktualne i paradoksalnie, zaskakują współczesnością składników. Co więcej, jako te pozbawione chemii i sztucznych składników są zwyczajnie zdrowsze i smaczniejsze.
Jeśli szukacie tradycyjnych przepisów sprawdźcie koniecznie „Praktyczny kucharz warszawski zawierający 1503 przepisy różnych potraw oraz pieczenia ciast i przygotowywania zapasów spiżarnianych.”
Książka pochodzi z końca XIX wieku. Została wydana w Warszawie przez F. Hösick. Przeznaczona dla ówczesnych perfekcyjnych pań domu, oprócz przepisów zawierała również porady dotyczące prowadzenia domu, urządzenia salonu, jadalni i radzenia sobie z porządkami.
Doczekała się kilku edycji a każda kilku a nawet kilkunastu wznowień z czego kolejne wydania uzupełniano a to o dyspozycje dań a to o kolorowe ilustracje…uff Łatwo zatem wywnioskować, że była to popularna książka kucharska. Być może, ci którzy mieli rodzinę w przedwojennej Warszawie odnajdą w niej smaki z domów babć?
Idealnie jest kiedy możemy zapytać o szczegóły danego przepisu … wydaje się to niezbędne, ponieważ dawne przepisy nie były zbyt precyzyjne. Bo cóż to doprawdy oznacza „wsadzić do pieca i upiec” … żadnych temperatur, czasu .. a termoobieg… włączyć czy nie … milion pytań – BEZ ODPOWIEDZI.
Warto jednak próbować! Te przepisy naprawdę są nadal użyteczne i wspaniałe.
Lena Kostylewa przepisytradycyjne.pl gotuje właśnie m.in. wg tych przepisów. Za jej zgodą unowocześniłam książkę z XIX wieku. Teraz przynajmniej wiadomo czego się spodziewać … a na blogu znajdziecie przepisy – przetłumaczone z polskiego na polski. Rekonstruujcie i inspirujcie się kulinarnie.
p.s. chyba podałam wyżej pomysł na uwspółcześniony reprint? #re-use
Smacznego i Wesołych Świąt!