Raźnym krokiem do przepastnych zasobów domeny publicznej w dn 01.01.2024 dołącza twórczość autorów zmarłych w roku 1953.
Ale w tym roku mamy BONUS!
Jednym z najbardziej znaczących dzieł, które w 2024 r. trafi do domeny publicznej, jest Myszka Miki. Firma Walt Disney Company lobbowała wcześniej za wydłużeniem okresu obowiązywania praw autorskich w Stanach Zjednoczonych, aby zapobiec przedostawaniu się Myszki Miki i innych postaci do domeny publicznej, co skutkowało uchwaleniem ustawy o przedłużeniu okresu obowiązywania praw autorskich.
Dodajmy, że do domeny publiznej trafia pierwotna posta Myszki zfilmu z 1928 roku!! jak podaje TVN 24
Trzeba uważać na pozew
Rebecca Tushnet, profesor Harvard Law School, powiedziała CNN, że chociaż domena publiczna pozwala każdemu na ponowne przedstawianie Myszki Miki z pierwszej animacji w dowolny sposób, to nie można kopiować elementów bardziej nowoczesnej Myszki Miki. Disney nadal posiada do niej prawa autorskie i jest zastrzeżona znakiem towarowym.
Co oprócz Myszki Miki?
Zapraszamy na subiektywny wybór nowości, które od 1.01.2024 znajdą się w domenie publicznej:
ur. 13 września 1894 w Łodzi, zm. 27 grudnia 1953 w Zakopanem – polski poeta żydowskiego pochodzenia, pisarz, autor wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek; jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego.
– Podpisywał się ponad czterdziestoma pseudonimami[1] m.in. Oldlen, Tuvim, Schyzio Frenik, Jan Wim, Pikador, Roch Pekiński, Owóż, Czyliżem, Atoli, Wszak, On-że, Schyzio-Frenik, Folcio-Berżer, Mulek Róż, Gibz i Marmureg, Peer, Tik, Mik i Optyk, Quis, Korek i Amorek, Dr Jodocus, Dr Moraviglio, Dr Pietraszek, dr Zajączkowski, Dyzio, T. Slaz, Teofil, Torreador, Sigma, Twardzioch, St. Brzost, Jerzy Wł. Urbański, Robert Galant, Alcybiades Kminek, Ariostefanes, Old Ack, Julian Rozbij Tuwicki, Zenon Pseudeck, Fra Filippo Sconoppi, Harryman, I. Dem, Ikacy Ikacewicz początkujący poeta, Barbiere di Varsavia, Prof. Baltazar Dziwacki, Profesor Ptaszek, Edumion, Stary małpiarz, Tandal Endymion, Zenon Pseudeckq, Madam Ickiewicz.
Kornel Makuszyński
ur. 8 stycznia 1884 w Stryju, zm. 31 lipca 1953 w Zakopanem – polski prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, członek Polskiej Akademii Literatury. Przed II wojną światową był jednym z najpoczytniejszych, najbardziej popularnych i najbardziej płodnych literacko polskich pisarzy.
W wieku 14 lat zaczął pisać wiersze. Ich pierwszym recenzentem w cukierni przy Skarbkowskiej 11 był Leopold Staff. Pierwsze wiersze opublikował w lwowskim dzienniku „Słowo Polskie”, mając 16 lat. Zdigitalizowane Słowo Polskie możecie czytać dzięki Jagiellońskiej Bibliotece cyfrowej.
Jest autorem takich powieści dla młodzieży jak: O dwóch takich, co ukradli księżyc, Panna z mokrą głową, Awantury o Basię, Szatana z siódmej klasy i Szaleństwa Panny Ewy
Ale przede wszystkim Przygód Koziołka Matołka! Co ważne autorem ilustracji do Koziołka Matołka jest Marian Walentynowicz, którego twórczość nie jest jeszcze w domenie publicznej.
Konstanty Ildefons Gałczyński
ur. 23 stycznia 1905 w Warszawie, zm. 6 grudnia 1953 tamże – polski poeta. Najbardziej znany za sprawą paradramatycznej serii podszytych absurdem humoresek Teatrzyk Zielona Gęś, w której pojawiła się galeria postaci takich jak Osiołek Porfirion, Piekielny Piotruś, Hermenegilda Kociubińska czy Zielona Gęś.
Wybór wierszy autora możemy znaleźć w Bibliotece Polona
Debiut literacki Gałczyńskiego w prasie nastąpił w 1923 roku w dzienniku „Rzeczpospolita”.
Raoul Dufy
ur. 3 czerwca 1877 w Hawrze, zm. 23 marca 1953 w Forcalquier – francuski malarz i grafik zaliczany do fowistów.
Studiował na École nationale supérieure des beaux-arts w Paryżu. W pierwszym okresie życia tworzył pod wpływem impresjonizmu. Po I wojnie światowej stworzył jednak własny styl dekoracyjny. Charakteryzuje się on afirmacją życia, zmysłowością, czystymi barwami, finezyjną kreską. Używał akwareli. Zajmował się grafiką, malarstwem ściennym i sztuką użytkową.
Jan Sokołowski
ur. 28 sierpnia 1904 we Lwowie, zm. 2 grudnia 1953 w Warszawie – polski malarz, taternik.
Malował przede wszystkim pejzaże oraz portrety. Znaczna część jego twórczości łączy się z Zakopanem i Tatrami. W Warszawie stworzył zegar mozaikowy na Mariensztacie oraz plafon w Teatrze Narodowym. Kierował także pracami nad polichromią Rynku Starego Miasta.
Mary Brewster Hazelton
ur. 23. listopada 1868, Milton, Massachusetts, US – zm. 13. września 1953, Wellesley, Massachusetts, US – amerykańska malarka.
Obraz “List i zaduma” zdobył brązowy medal na Międzynarodowej Wystawie Panama – Pacyfik w San Francisco w Kalifornii w 1915 r.
Moïse Kisling
ur. 22 stycznia 1891 w Krakowie, zm. 29 kwietnia 1953 w Sanary-sur-Mer – polski malarz żydowskiego pochodzenia.
Łatwo nawiązywał kontakty, więc szybko stał się artystą powszechnie znanym, nazywano go „Księciem Montparnasse”. 😉
Władysław Jahl
ur. 10 sierpnia 1886 w Jarosławiu, zm. 31 marca 1953 w Paryżu – polski malarz, grafik, scenograf, od roku 1912 czynny we Francji i Hiszpanii.
Pełną listę znajdziemy na Wikipedii: en.wikipedia.org/wiki/2024_in_public_domain oraz pl.wikipedia.org
Zachęcamy do własnych poszukiwań!