O bibliotece gifów

Biblioteka GIFów to efekt projektu PANkreator.
Gify z biblioteki? Właśnie TAK.

Skąd pomysł, kto za tym stoi, jak powstawał i powstaje PANkreator???

PANkreator to wspólne dzieło osób pracujących w Instytucie Kultury Miejskiej, PAN Bibliotece Gdańskiej oraz związanych z Koduj dla Polski. Chcieliśmy wykorzystać potencjał zbiorów bibliotecznych (jednych z najcenniejszych na świecie) do spopularyzowania biblioteki, możliwości korzystania również z jej cyfrowych zbiorów oraz przełamania stereotypowego wizerunku biblioteki naukowej – jako miejsca bardzo poważnego – tak poważnego i dostojnego, że aż strach tam wejść jeśli się nie jest przynajmniej magistrem na stypendium.

Zaczęło się od spotkania Kariny Rojek (IKM) i Marty Pawlik-Flisikowskiej (PAN BG) i decyzji o współpracy w ramach programu Pracownia Nowych Mediów. Na początek zorganizowałyśmy interdyscyplinarne warsztaty i w szerokim gronie osób opracowaliśmy wstępne założenia serwisu, który opierać miał się na gifach przygotowanych na bazie zbiorów cyfrowych biblioteki. Zależało nam aby przygotować coś, co będzie jednak bardzo rozrywkowe. Wydawało nam się, że tylko taki kontrast: poważna instytucja vs niepoważny kontent – wzbudzi reakcję i zainteresowanie. Oczywiście szybko musieliśmy weryfikować jak bardzo rozrywkowa może być zawartość serwisu i jeszcze szybciej dowiedzieliśmy się, że przymiotnik “rozrywkowy” dla każdego znaczy coś zupełnie innego. Musiał być kompromis.

I jest – kompromis jest idealny. GIFy które przygotowali Joanna Michniewska i Sebastian Ruczyński – są eleganckie, zabawne i wysmakowane a przy tym precyzyjne i zwyczajnie znakomite. Są wieloznaczne i możne je wykorzystać w wielu kontekstach. Do skomentowania posta, do zilustrowania tezy w prezentacji do zobrazowania informacji w mediach. Marzy nam się, natknąć się kiedyś przypadkiem na naszego “gifa” tak znienacka.

Zanim na dobre zaczęliśmy pracę nad serwisem w październiku 2016 roku wzięliśmy udział w Hakatonie Kulturalnym w Warszawie. Celem było spotkanie osób z instytucji kultury i programistów. Karina i Marta pojechały z niejasnym przeświadczeniem, że fajnie byłoby mieć jakieś dodatkowe narzędzie, może aplikację… jako uzupełnienie samej strony – ale co i jak … Spotkanie Piotra Gołębia i Weroniki Sikorskiej było jak znalezienie się igły z nitką w stogu siana. Piotr i Weronika idealnie wyczuli sens i założenie powstającego dopiero serwisu i zaproponowali zrobienie bota, który będzie automatycznie publikował na Twitterze i Facebooku losowo wybrane zbiory cyfrowe z zasobu PAN BG. W ciągu 24 godzin hakatonu przygotowali w pełni funkcjonalne narzędzie, które działa nam w zasadzie bezobsługowo i z powodzeniem do dziś. My z naszej strony postanowiłyśmy go nieco ożywić i nadać mu oryginalną polsko-włoską osobowość eksentrycznego bibliofila. To się nazywa idealna synergia nauki i kultury – poznajcie PANkreatora – Jana Bernarda Bonifacio, który stał się twarzą całego projektu i influencerem na Twiterze i Facebooku. Możecie go śledzić na Facebooku i Twitterze.

gif by Joanna Michniewska; oryg. Anton Moller, Jan Bernard Bonifacio, XVI;

Szczegółowe relacje z powstawania PANkreatora znajdziecie na stronie Pracownia Nowych Mediów. tam również aktualności dotyczące innych wydarzeń wokół nowych mediów, technologii w kulturze.

Przedewszystkim jednak …

Korzystajcie!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Udostępniamy w serwisie gify przygotowane na bazie utworów z domeny publicznej, które znajdują się w cyfrowych zbiorach PAN Biblioteki Gdańskiej.
Mogliśmy z nich skorzystać właśnie ze względu na ich status – utwór w domenie publicznej tzn. taki, do którego prawa majątkowe wygasły – bądź nigdy nie były do niego przypisane. Prawa autorskie osobiste – jako niezbywalne – zawsze pozostają przy utworze i zawsze należy podać autora, dlatego każdy gif jest opatrzony odpowiednią informacją na podstawie jakiego i czyjego (jeśli autor jest znany) utworu został przygotowany.

Skoro my mogliśmy… to Ty również możesz!
Utwory z domeny publicznej czekają na swoje drugie życie. Korzystaj! Twórz nowe rzeczy, polemizuj z dawnymi twórcami, bądź kreatywny. PANkreator powstał aby inspirować i zachęcać do własnych poszukiwań i działań.

#pankreator #reuse #hakkultury

Jeśli chodzi o gify i teksty to udostępniamy je na stronie na wolnych licencjach Creative Commons CC-BY. Co oznacza, że można je pobierać, udostępniać, również komercyjnie, przerabiać, publikować ..
Jedyne o co prosimy to oznaczanie autorstwa.
GIFY na naszą stronę przygotowali: Joanna Michniewska i Sebastian Ruczyński.

Więcej o licencjach Creative Commons przeczytaj na stronie: creativecommons.pl

Jeśli chcecie się z nami skontaktować, najlepiej piszcie:

Karina Rojek: karina.rojek@ikm.gda.pl

Marta Pawlik-Flisikowska: m.pawlik@bgpan.gda.pl