Wpływ gorsetów na ustrój kobiecy (1901)

gorsety

Hygienista Hueppe tak się wyraża o gorsecie: „Szczególnie gorset dzisiejszy jest zaiste estetycznym i hygienicznym potworem. Jak starożytni Scytowie i Patagończycy oszpecali swoje głowy, jak chinki prasują swe nogi, tak europejka wpadła na pomysł zeszpecenia swojego ciała gorsetem przez ściskanie się na wzór osy.”

Swojego negatywnego stosunku do noszonych powszechnie na przełomie XIX i XX wieku gorsetów nie kryje autor wydanego w 1901 roku w Warszawie opracowania Wpływ gorsetów na ustrój kobiecy w świetle badań promieniami Roentgena. Czesław Barczewski (1866-1919), bo to o nim mowa, jako specjalista rozwijającej się dynamicznie po odkryciu i opisaniu promieniowania rentgenowskiego (1895) nowej dziedziny medycyny – radiologii – w swojej broszurze proponuje nowe argumenty przeciwko temu elementowi damskiego ubioru. Pokazuje zdjęcia rentgenowskie patologicznych zmian w klatce piersiowej pacjentek noszących gorsety oraz przytacza wyniki badań hygienistów.

Ostatecznie jednak na ostatniej stronie broszurki jest zmuszony przyznać, że walka medycyny z gorsetami skazana jest z góry na niepowodzenie. Tradycja i moda znaczą więcej niż najlepsze nawet argumenty odkrywców rewolucyjnego sposobu zaglądania w ludzkie ciało:

Śmiem tedy twierdzić, że, jakkolwiek słusznem jest potępianie gorsetów, jednakże, zdaniem mojem, trudno byłoby na razie usunąć tę część ubrania z toalety damskiej, dlatego że:

1. Gorset przy dzisiejszych zwyczajach ubierania jest dla kobiety prawie niezbędny, dźwiga on bowiem cały ciężar sukien i spódnic, które mają oparcie tylko w pasie.

2. Gorset od bardzo dawna jest używany i, jak wykazał Bouvier w swych studyach lekarskich i historycznych, gorset – jako część ubioru kobiecego w różnych swych odmianach był we wszystkie czasy używany, i

3. Gorset przez stałe używanie w szeregu pokoleń sprawił to, iż dzisiejsze kobiety wskutek niedostatecznie wyrobionego układu mięśniowego, a w szczególności mięśni kolumny pacierzowej, stale potrzebują pewnej podpory, którą znajdują, niestety, w gorsetach.

Na zdjęciu powyżej przedstawiono wnętrze sklepu z gorsetami z Sydney – fotografię na szklanym negatywie wykonano w 1938 roku. Zdjęcie dostępne jest w ramach projektu Flickr Commons.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *