WYŚLIJ POCZTÓWKĘ!

Zapraszamy do akcji „Wyślij wyszukaną pocztówkę z Gdańska!”.

Kto wysyła pocztówki z wakacji, urlopu czy służbowego wyjazdu? Kilka słów na odwrocie w stylu „Jest wspaniale! Pozdrawiamy z Gdańska.” zastępują dziś udostępniane w mediach społecznościowych zdjęcia i posty. Ale przecież sens i cel pozostał ten sam! Nadal chcemy dzielić się naszym dobrym samopoczuciem i wrażeniami z podróży.

Czy można dołożyć do tego jeszcze mały wątek edukacyjny i kreatywny?

Poniżej będziemy zamieszczać znalezione w przepastnych zasobach domeny publicznej znajdującej się w internecie, specjalnie dla was wyselekcjonowane „pocztówki” tj. stare kartki pocztowe, grafiki, rysunki, ilustracje z przedwojennych czasopism – będą łączyć je dwie rzeczy: Trójmiasto i wakacje. Zazwyczaj będą to zdjęcia lub ilustracje z początku XX wieku – pokazujące Gdańsk przedwojenny – warto porównać te wizerunki z obecnym stanem … które porównania wyjdą komu na dobre? To jest właśnie aspekt edukacyjny ;-)… a kreatywny…?
Wszystkie „pocztówki” pochodzą z domeny publicznej co w skrócie oznacza, że możemy je przerabiać, edytować, zmieniać, dodawać napisy, drukować i sprzedawać. Pamiętając tylko o podaniu autora naszej inspiracji! Dobrze jest też podać źródło, z którego pochodzi utwór. Wkrótce zatem na stronie znajdziecie wpis, w którym pokażemy wam jak prosto i chałupniczymi metodami przerobić i spersonalizować np starą grafikę.

Kolekcja pocztówek powstała dzięki współpracy w ramach projektu Centrum Cyfrowego pn „Wizja Lokalna”. Wyszukane przez nas materiały zasiliły zasoby serwisu Otwarte Zabytki – uzupełniając je o oryginalne ilustracje.

A więc, do dzieła! #wyszukane #wizjalokalna #otwartezabytki @centrumcyfrowe @ikm_gdansk

3 odpowiedzi na “WYŚLIJ POCZTÓWKĘ!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *