Hej Kolęda, Kolęda!…wesoło śpiewajmy!

Chłopcy z Gwiazdą Trzejkrólową

Chłopcy z Gwiazdą Trzejkrólową

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, nie będziemy uciekać od tego tematu. O tradycji choinki, prawdziwych losach św. Mikołaja i o tych najbardziej polskich z polskich obyczajów przeczytacie Państwo dużo i wszędzie. Naturalnie nasza kolekcja Kulinarne Rekonstrukcje Historyczne wzbogaciła się o przepisy na potrawy wigilijne prosto z przedwojennych pism a do zbioru Reklama Dźwignią Handlu dodaliśmy nawiązujące do świątecznego szału zakupów ogłoszenia i reklamy. Ten wpis poświęcimy natomiast wyszukanym tekstom dotyczącym Świąt – wierszom, kolędom, jasełkom. Będą jak znalazł do wpisania jako oryginalne życzenia do ostatnich Bożonarodzeniowych maili i sms’ów lub do zaskoczenia bliskich przy wigilijnym stole. Czy znali Państwo np. „Jasełka” Marii Konopnickiej z 1906 roku? Jasełka przedstawiają kolejnych przedstawicieli różnych regionów Polski i zawodów – m.in. Krakowiaka, Kurpika, Mazura, Kowala, Organistę, Cymbalistę i Chłopa. Wszystko bogato ilustrowane przez Jana Bukowskiego a całości dopełnia – zapis nutowy – polecamy więc tym, którym nie obce są instrumenty muzyczne. Muzykę do utworu skomponował Piotr Maszyński.
W radiu „Last Christmas” i „Gdy Śliczna Panna” na zmianę, a czy ktoś z Państwa zna taki wiersz Leopolda Staffa „Kolęda”? Został Opublikowany w tygodniku „Tęcza”.
"Kolęda", Leopold Staff

„Kolęda”, Leopold Staff

Czasem czujemy potrzebę bycia oryginalnym – szczególnie w chwili otrzymania piątego identycznego sms’a z życzeniami. Oto krótkie wierszyki do wykorzystania w tym roku. Pochodzą z tygodnika „Tęcza” wydanego 27. grudnia 1930 roku. Można wykorzystać zwrotkę można zadeklamować całość przed Mikołajem.
Karol Hubert Roztworowski, "A gdy się narodził", "Zaświeciła gwiazda złota...", 1930.

Karol Hubert Roztworowski, „A gdy się narodził”, „Zaświeciła gwiazda złota…”, 1930.

Coś dla muzycznie utalentowanych. „Kolęda Kaszubska” wraz z zapisem nutowym. Kiedyś zdecydowanie łatwiej było o kogokolwiek kto potrafiłby zagrać na czymkolwiek podczas rodzinnej kolacji. Ile Państwo znają kolęd? Przypuszczam, że średnio statystycznie nie więcej niż 10. … Oto książeczka z 320 pieśniami na okres Bożego Narodzenia! – Pastorałki i kolędy czyli Piosnki wesołe ludu w czasie Świąt Bożego Narodzenia po domach śpiewane a przez X.M.M.M. zebrane. Zebrane w 1868 przez Michała Marcina Mioduszewskiego. Zbiór podzielony jest na dwie części I – pieśni, które „w Kościołach śpiewane być niepowinny” II – które „w Kościołach śpiewane być mogą”. Święta mamy długie w tym roku.
Kolęda 24.

Kolęda 24.

Jeszcze kolęda „Gore Gwiazda Jezusowi” zamieszczona w piśmie Ilustracja Polska.
Gore gwiazda Jezusowi w obłoku.

Gore gwiazda Jezusowi w obłoku.

Wszystkiego Najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
Maria Zemmlerówna, "Hej Kolęda, Kolęda"

Maria Zemmlerówna, „Hej Kolęda, Kolęda”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *