Informacja o stronie

Szukamy.org to niewielki serwis, którego celem jest promocja zasobów polskich bibliotek, archiwów oraz muzeów cyfrowych, a także edukacja do domeny publicznej, również w zakresie podstawowej świadomości prawnej oraz kompetencji związanych z wyszukiwaniem i wykorzystywaniem takich zbiorów.

Polskie instytucje GLAM (Galleries, Libraries, Archives, Museums) udostępniają coraz więcej cyfrowych wersji swoich zbiorów, państwo i podmioty finansujące kulturę i naukę przeznaczają poważne środki na programy digitalizacji. Już dziś dostępne są online bogate polskie bazy zdjęć, dokumentów archiwalnych, czasopism i książek. Warto zadbać nie tylko o poprawność cyfryzacji i jakość udostępnianych zasobów, ale także o ich odpowiednie promowanie, zachęcając przy tym do ponownego użycia umieszczanych w Internecie materiałów historycznych. Obecnie nie zawsze tak się dzieje.

Jednym niedużym projektem internetowym na pewno nie uda się wywołać rewolucyjnych zmian. Chcielibyśmy jednak, aby stał się on przynajmniej inspiracją do podjęcia refleksji nad świadomością domeny publicznej w Polsce oraz nad praktyką promocji i upowszechniania zdigitalizowanych zbiorów. Chcemy również pokazać, że zasoby historyczne mogą być wartościowe i użyteczne także dziś.

Traktujemy ten serwis jako pewnego rodzaju proces, do którego może włączyć się każdy zainteresowany domeną publiczną, jej promowaniem i wykorzystywaniem. Szczególnie zapraszamy bibliotekarzy, muzealników i archiwistów cyfrowych, którzy chcieliby wspólnie z nami pisać o ciekawych i nieoczywistych zasobach z domeny publicznej oraz włączyć się w projektowanie działań edukacyjnych, skierowanych także do swojego środowiska.

Treść serwisu podzielona jest na kilka elementów. Znajdują się w nim drobne wypisy z ciekawych publikacji i materiałów dostępnych w polskich i zagranicznych repozytoriach domeny publicznej (bibliotekach, archiwach, muzeach), bardziej rozbudowane komentarze na temat wybranych zbiorów oraz przeglądowe informacje o wartościowych kolekcjach. Eksplorowanie domeny publicznej to dość miłe zajęcie, więc trudno było nam się powstrzymać przed pokazywaniem odkrywanych w jej zasobach skarbów, ciekawostek i nieoczywistości – stąd na stronie nie zawsze poważne treści.

Oprócz wpisów odnoszących się do zasobów domeny publicznej planujemy także publikowanie tekstów informacyjnych i edukacyjnych, dotyczących m.in. podstawowych problemów prawnych związanych z domeną publiczną, działań promocyjnych w bibliotekach czy archiwach cyfrowych oraz kompetencji w zakresie wyszukiwania i wykorzystywania zbiorów historycznych dostępnych online.

Serwis jest obecnie dostępny w wersji testowej: optymalną postać przyjmie do września 2013 roku.

Inspiracją dla projektu jest magazyn The Public Domain Review.

Informacje o redakcji

karinaKarina Rojek – historyczka sztuki i pilotka wycieczek; szczególnie zainteresowana kulturą i architekturą XX-lecia międzywojennego. Przyznaje, że do niedawna nie miała nawet konta na Facebooku, ale dziś z gorliwością godną neofitki oręduje za ideą otwartości w edukacji i wykorzystywaniem wolnych licencji. Prywatnie mama małej Tusi i fanka pomysłów a’la Dobromir i Adam Słodowy, czyli wszelkich działań typu DIY.

panterazMarcin Wilkowski – interesuje się tym, jak historia i dziedzictwo funkcjonują w kulturze cyfrowej. Dlatego prowadzi portal Historia i Media i napisał książkę Wprowadzenie do historii cyfrowej. Stara się promować prawo dostępu do domeny publicznej wśród instytucji GLAM, działając w ramach Koalicji Otwartej Edukacji. Strona domowa: wilkowski.org.

Chcesz dołączyć? Napisz do nas.

Ważna informacja

medialab gdańsk

Wydawcą serwisu jest Instytut Kultury Miejskiej. Strona powstała w ramach projektu „Medialab Gdańsk – pracownia edukacji i kultury” współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zastrzeżenie odpowiedzialności

Dokładamy starań, aby poprawnie rozpoznać status prawnoautorski zbiorów cyfrowych, o których informujemy na tej stronie. Opieramy się m.in. na danych dostępnych w serwisach źródłowych. Nie zawsze jednak da się w łatwy sposób prawidłowo określić, czy prezentowany utwór rzeczywiście należy już do domeny publicznej. W przypadku chęci wykorzystania prezentowanych tutaj zbiorów, zachęcamy do kontaktu z instytucjami, które je udostępniają. Nie możemy ponosić odpowiedzialności za ewentualne błędy w opisie statusu prawnoautorskiego.

Ta strona powstała dzięki wolnym zasobom

Serwis szukamy.org funkcjonuje na bazie wolnego oprogramowania (WordPress); wygląd strony to wariacja na podstawie bardzo estetycznego szablonu przygotowanego przez Aleksandrę Łączek i dostępnego na licencji GNU GPL.

Siedziba redakcji

Szukamy.org
Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

Jedna odpowiedź do “Informacja o stronie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *